Artykuł o frezarkach

erwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, pow

Artykuł o frezarkach Frezarki CNC to maszyny przydatne w wielu dziedzinach. Zobacz ofertę producenta:

Pierwsze frezarki - historia

Garść faktów o początkach skomputeryzowanych frezarek, z pomocą Wikipedii:

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób liczne obrabiarki oraz drukarki 3D (RepRap, MakerBot).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Najnowsze rozwiązanie w dziedzinie inżynierii produkcji

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.


Modele komputerowe

Tworzenie komputerowych modeli struktur czy urządzeń nie jest nowością, jednakże wraz z rozwojem technologii, coraz prościej jest przemienić projekty w rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu a dalej seryjnej produkcji, jest coraz krótsza. Ze względu na dużą powtarzalność i precyzję elementów wykonanych na frezarkach CNC, możliwe jest wprowadzenia zmian do modelu, bez potrzeby zmiany urządzeń które wytwarzają elementy.

Wybiegając nieco w przyszłość, linie produkcyjne nie będą musiały być ograniczone do wytwarzania jednego produktu, po wprowadzeniu paru zmian w ich programie, mogą wytwarzać coś innego, bądź ulepszoną wersję poprzedniej rzeczy. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie jutra.