Coraz upalniej nad Wisłą

zonie jesiennym, a nawet zastąpić nią ogrzewanie centralne. Jest to mimo wszystko dość wszechstronne urządzenia, ponieważ dobrze dobrane (moc względem wielkości pomieszczenia) może skutecznie regulować temperaturę w biurach i d

Coraz upalniej nad Wisłą Klimatyzacja Carrier

Grzanie klimą?

Klimatyzacja może służyć nie tylko do chłodzenia w upalne dni, których latem w Polsce ostatnio nie brakuje. Można nią również bez problemu ogrzewać pomieszczenia w sezonie jesiennym, a nawet zastąpić nią ogrzewanie centralne.

Jest to mimo wszystko dość wszechstronne urządzenia, ponieważ dobrze dobrane (moc względem wielkości pomieszczenia) może skutecznie regulować temperaturę w biurach i domach. Spełni również inną, ważną funkcję tj. osuszanie powietrza. Ma to o tyle duże znaczenie w miejscach gdzie przechowuje się suche produkty.


Dom autonomiczny - co to jest?

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.


Stosowane są wentylatory w bardzo wielu

Stosowane są wentylatory w bardzo wielu rozmiarach, odpowiednio dobranych do zastosowania:

Zazwyczaj wtyczka do podłączenia wentylatora jest 3-pinowa albo 4-pinowa. Wtyczki 3-pinowe są najczęściej spotykane w tańszych konstrukcjach, natomiast 4-pinowe w wentylatorach lepszej jakości, a zarazem droższych. Te ostatnie wtyczki pozwalają na zastosowanie metody PWM do sterowania obrotami wentylatora, co jest bardziej precyzyjną metodą od zwykłej zmiany napięcia. Istnieją też najprostsze podłączenia wentylatorów jedynie przy pomocy wtyczki 2-pinowej, czyli bez tachometra i kontrolera obrotów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator