Geodezja co i jak

niki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów). Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podcz

Geodezja co i jak Budownictwo, nieruchomości i podział działek to tylko niektóre z domen geodety. Dlatego to doskonały wybór tego typu usług.

Geodezja i fotogrametria

Fotogrametria ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).

Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.

Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe aparaty fotograficzne, wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. =

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria


Urządzanie lasu

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna


Typy geodezji

Geodezja posiada tyle odmian i rodzajów, że ciężko czasami po samej nazwie domyśleć się czym dany dział się zajmuje. Mamy np. astronomia geodezyjna, albo teledetekcja. To wszystko zawiera się w głównym dziale geodezji, którą dzielimy na wyższą i niższą. I jak sama nazwa wskazuje ta niższa jest prostsza i zajmuje się bardziej przyziemnymi pomiarami i wyliczeniami.

Co do geodezji wyższej to tutaj już bierze się pod uwagę np. kulistość Ziemi, co dla szarego zjadacza chleba wydaje się bardzo trudne do obliczenia, to dla wykształconego geodety jest pestką.
Mamy również geodezje leśną, rolną, górniczą...