Jak trenować i jak się wspomagać?

enty białkowe dzielą się na różne rodzaje i typu ze względu na przykład na zawartość białka, czy obecność innych składników. I tak mamy kazeinę, białka wołowe, hydrolizaty białek jajecznych oraz izolaty serwatkowe. Dla sportowców

Jak trenować i jak się wspomagać? Przyswajalne białka są ważne przy sporcie. Poleca się używać razem z innymi suplementami, aby osiągnąć odpowiedni efekt treningu.

Klasyfikacja suplementów białkowych

Odżywki i suplementy białkowe dzielą się na różne rodzaje i typu ze względu na przykład na zawartość białka, czy obecność innych składników. I tak mamy kazeinę, białka wołowe, hydrolizaty białek jajecznych oraz izolaty serwatkowe. Dla sportowców poleca się stosować kilak rodzajów odżywek, aby jak najbardziej kompleksowo zapewniać organizmowi dostęp do różnych frakcji białek i aminokwasów.

Oprócz tego niektóre odżywki mają w sobie dodatkowe składniki. Są odżywki białkowo- węglowodanowe, które powinny być przyjmowane po treningu w celu przyspieszenia regeneracji oraz odżywki zawierające rożne frakcje białek, tzw. matriksy białkowe.


Odżywki białkowe to też suplement

Odżywki nie bez powodu nazywamy też suplementami diety i tak też należy je traktować. Powinny stanowić jedynie uzupełnienie zdrowej i bogatej w składniki odżywcze diety. Nie powinno się stosować odżywek dla sportowców jeżeli nasz organizm nie potrzebuje tylu dodatkowych porcji danego składnika.

Najczęściej w sporcie siłowym suplementuje się białko, ponieważ to ono odpowiada za wzrost masy mięśniowej oraz wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne. Nie każdy sportowiec jednak potrzebuje tego rodzaju wsparcia, bo niektórym wystarczy dieta bogata w białka wszelkiego rodzaju.


Wikipedia: Stretching

Stretching (ang. rozciąganie) - zestaw ćwiczeń fizycznych polegający na rozciąganiu mięśni celem ich rozciągnięcia i uelastycznienia, a także poprawieniu ukrwienia układu motorycznego i spowodowanie jego rozruszania. Jest naturalnym systemem ćwiczeń, który zaczerpnięty został m.in. z obserwacji zwierząt łownych wykonujących podobne "ćwiczenia" łączącym w sobie elementy gimnastyki i kulturystyki łącząc naprzemienne serie ćwiczeń dynamicznych i statycznych. Standardowy zestaw ćwiczeniowy trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut jednej sesji. Polega na kilkunastosekundowej, izometrycznej pracy (napinaniu) mięśnia oraz następnie powolnym rozluźnianiu go, a następnie rozciąganiu go przez następne kilkadziesiąt sekund. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest często zachowanie koordynacji ruchowej, równomiernego oddechu i nieprzesadzanie z napinaniem mięśni (nie wolno przekraczać progu bólu). Stretching używany jest również jako powszechna, ale zaawansowana forma rehabilitacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stretching