Krótki i do rzeczy - Grawerki CNC

powtarzalnych z ostrzami z węglika spiekanego. Jednakże początki tych maszyn zaczynają się od prostego kamienia. Na przestrzeni wieków, ludzie potrzebowali kształtować metal do swoich celów - począwszy od rewolucji przemysłowej

Krótki i do rzeczy - Grawerki CNC

Proste obrabiarki

Przyglądając się bliżej sprzętowi który służy do kształtowania metalu, skupiamy się przeważnie na najnowszych osiągnięciach techniki - obrabiarkach CNC, programowalnych i powtarzalnych z ostrzami z węglika spiekanego. Jednakże początki tych maszyn zaczynają się od prostego kamienia.

Na przestrzeni wieków, ludzie potrzebowali kształtować metal do swoich celów - począwszy od rewolucji przemysłowej sztuka nabrała znacznie większego pędu. Do pracy weszły specjalistyczne maszyny które często zajmowały się tylko określonym i bardzo zawężonym typem kształtowania - wykańczanie brzegów, wiercenie. Zwykły młotek jest narzędziem do obrabiania metalu, ale jeśli mówimy o obrabiarkach, to jednymi z najprostszych są pilniki do żelaza - ich większe rodzeństwo skrawa metal dużo szybciej, ale takie były manualne początki tych zaawansowanych maszyn.


Branża rozwijająca się najprężniej

Z pewnością zdecydowana większość naszego społeczeństwa nie ma większego pojęcia o wymieniowych w tytule tego tekstu zagadnieniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie jest to tematyka obowiązkowa na podstawowych etapach edukacji. Zasadniczo, wszystkie sfery naszego życia rozwijają się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że są takie, które zmieniają się najdynamiczniej. Jest to oczywiście technologia komputerowa, ale także przykładowo inżynieria produkcji. Przedsiębiorstwa wytwarzające rozmaite wyroby gotowe dokładają wszelkich starań do tego, aby zachodzące w nich procesy produkcyjne były jeszcze efektywniejsze oraz sprawniejsze. Wykorzystuje się obecnie przede wszystkim obrabiarki sterowane numerycznie, które są stosunkowo proste w obsłudze w porównaniu do maszyn sprzed kilkudziesięciu lat.


Frezowanie - materiał do skrawania

Gdy już mamy gotowy projekt, dobrze zaprogramowaną maszynę i korci nas by wcisnąć przycisk "start" - pamiętajmy o jeszcze jednym. Ten niepozorny blok aluminium, czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny.

Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w oczy, ale są też inne sprawy o które warto zadbać. Po pierwsze, należy się upewnić że nas model mieści się w obrysie naszego materiału - czasem zdarza się że coś nam się tylko wydaje, a wychodzi inaczej. Lepiej zmierzyć to dwa razy i mieć pewność. Po drugie, blok nie może być z kolei zbyt duży, jeśli frez będzie musiał przebijać się przez decymetry metalu żeby zacząć w ogóle tworzyć powierzchnię modelu, to prędzej zepsujemy maszynę, niże otrzymamy nasz element.