Trudny temat - o ostatniej drodze zycia

y zajmujące tereny obecnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów. Znaczna liczba zachowanych kurhanów

Trudny temat - o ostatniej drodze zycia

Cmentarze stały się w XIX

Historia i prehistoria
Grób skrzynkowy na stanowisku archeologicznym wchodzącym w obszar chroniony ścieżki lichenologiczno-kulturowej w Leśnie

Ludy zajmujące tereny obecnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów. Znaczna liczba zachowanych kurhanów (wznoszonych w okresie II-III w. n.e. przez Gotów) znajduje się obecnie w pobliżu miejscowości Odry, Leśno czy Węsiory. Złożenia ciała lub prochów zmarłego do grobu poprzedzały stosowne dla danego okresu obrzędy pogrzebowe.

Inne podziały wyróżniają groby: całopalne, ciałopalne, szkieletowe, szybowy i inne.

Wraz z przyjęciem w roku 966 chrześcijaństwa w Polsce pojawiły się nowe formy pochówku. Symbolem oznaczającym grób stał się niewielki kopiec, na którym umieszczany jest krzyż. W czasach nowożytnych przyjęło się oznaczanie grobu płytą nagrobkową, najczęściej z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej, a także z datą jej narodzin i śmierci. Z kultury greckiej zapożyczony został zwyczaj umieszczania na nagrobkach krótkich utworów poetyckich (epitafiów) mających przypomnieć żywym o losach zmarłego.

Cmentarze stały się w XIX wieku szczególnie ważnym miejscem w Polskiej kulturze. Tradycja powstań skłaniała do okazywania patriotycznego przywiązania do ich zmarłych ofiar. Groby stały się ważnym miejscem publicznej manifestacji poglądów Polaków.

Bardzo liczna diaspora żydowska w Polsce przez stulecia otaczała czcią groby swoich przodków. Na cmentarzach żydowskich oznaczano je macewami oraz dziełami judaistycznej sztuki sakralnej. Po holokauście groby żydowskie popadły w zapomnienie i wiele z nich zostało zniszczonych. Po roku 1989 organizacje z Izraela prowadzą działania na rzecz odrestaurowania grobów ich przodków na terenie RP.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3b


Zakłady zajmujące się organizowaniem pogrzebów

Organizacja pogrzebów nie jest rzeczą przyjemną i każdy z nas woli powierzyć takie sprawy osobom bezstronnym, niż zajmować się tym samodzielnie. Właśnie dlatego na rynku znaleźć można obecnie całe mnóstwo zakładów pogrzebowych, a z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Organizowanie pogrzebów nigdy nie stanie się nieprzydatne, ponieważ takie usługi wiążą się z rzeczami, jakich nie da się uniknąć. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zakłady pogrzebowe oferują taki sam standard usług i jeśli chcemy, by wszystko przebiegło profesjonalnie, powinniśmy skoncentrować się na wyborze odpowiedniej firmy pogrzebowej. Warto w tej kwestii poprosić o rady znajomych lub poszukać informacji w Internecie, a dopiero na podstawie takich informacji wybrać odpowiednią firmę, która sprawdzi się najlepiej.


Jak zaplanować pogrzeb?

Aby dobrze zorganizować pogrzeb, na początku należy poczytać co nieco o kwestiach formalnych, które koniecznie trzeba wypełnić. Zwykle na załatwienie ich wszystkich mamy jedynie kilka dni, dlatego warto będzie wszystko spisać i zaplanować poszczególne kwestie bardzo dokładnie. Jeśli chcemy, by całość była wykonana bez żadnych problemów, musimy oczywiście do sprawy podchodzić sumiennie, a dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. Po zaplanowaniu formalności, można zająć się innymi kwestiami, takim jak wybór oprawy oraz szczegółów, które sprawią, że ceremonia będzie udana. W tej kwestii warto poprosić o pomoc znajomych lub rodzinę, ponieważ trudno będzie zająć się wieloma sprawami samodzielnie.