Zmysł słuchu - definicja, problemy, leczenie

tię, a mianowicie własne zdrowie. Dopóki nie zaczyna ono poważnie szwankować, nie zwracamy uwagi na drobne symptomy i defekty. Warto jednak poddawać się badaniom profilaktycznym, zgodnie ze znanym powiedzeniem ? lepiej zapobiegać

Zmysł słuchu - definicja, problemy, leczenie badanie słuchu
Gdzie udać się po pomoc, jeśli masz problemy ze słuchem i potrzebujesz pomocy specjalisty?

Co się dzieje z moi słuchem?

Często żyjąc w pośpiechu zapominamy o zadbaniu o najważniejszą kwestię, a mianowicie własne zdrowie. Dopóki nie zaczyna ono poważnie szwankować, nie zwracamy uwagi na drobne symptomy i defekty. Warto jednak poddawać się badaniom profilaktycznym, zgodnie ze znanym powiedzeniem ? lepiej zapobiegać niż leczyć?. Szczególnie ważne w naszym życiu jest zadbanie o to, aby wszystkie nasze zmysły funkcjonowały poprawnie, co znacząco wpływa na jego jakość. Lekceważąc takie objawy jak niedosłuch, szumy uszne, zaburzenie równowagi i zawroty głowy, możemy nabawić się problemów ze słuchem w przyszłości. Ważne jest więc regularne wykonywanie badań i szukanie przyczyny występowania chociażby jednego z tych objawów. Zdrowie mamy tylko jedno, a to jak o nie zadbamy, zdecyduje o komforcie naszego życia w późniejszych latach.


Profilaktyka słuchu u osób starszych

W życiu wielu młodych ludzi przychodzi czas, w którym muszą oni podjąć się opieki nad rodzicami w podeszłym wieku. W podzięce za okazaną miłość i troskę staramy się dać im to, co najlepsze. Wspólnie spędzany czas, rodzinne święta i poczucie bliskości są bardzo ważne dla osób starszych, jednak musimy pamiętać także o tym, co bezcenne, czyli o zdrowiu. Możemy dbać o zdrowie naszych najbliższych poprzez wykonywanie regularnych badań słuchu, które pomogą zdiagnozować istniejące problemy oraz uniknąć ich w przyszłości. Słuch jest zmysłem szczególnie ważnym w życiu człowieka, a osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na jego ubytki. Odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwolą się cieszyć nim przez długie lata.


Czym jest aparat słuchowy?

Aparat słuchowy ? urządzenie służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. W przeszłości funkcję prymitywnych aparatów słuchowych pełniły specjalne trąbki wkładane do uszu, które dzięki rozszerzeniu u wlotu mogły skupiać fale dźwiękowe i poprawiać nieznacznie komfort słyszenia.
Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe mają postać układów elektronicznych. Główne części, z których składa się takie urządzenie to: mikrofon, który zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny; wzmacniacz - służący do wzmocnienia sygnału i słuchawki która doprowadza dźwięk przez wkładkę uszną w pobliże błony bębenkowej. Z początku aparaty słuchowe były stosunkowo duże i ciężkie. Współcześnie, dzięki miniaturyzacji możliwe jest ich umieszczanie na małżowinie usznej albo w uchu zewnętrznym.

Współczesne aparaty słuchowe nie tylko "pogłaśniają" dźwięki otoczenia ale potrafią też w inny sposób wzmacniać różne dźwięki otoczenia (osobne wzmocnienie dla dźwięków cichych, osobne dla dźwięków głośnych). Dzięki zaawansowanym układom cyfrowym są w stanie wyodrębnić z dźwięków otoczenia mowę, wzmocnić ją a zredukować szum/hałas otoczenia, co w znaczącym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_s%C5%82uchowy